A jakbym napisała dziś o miłości uważnie, a o uważności z największą miłością ?

Bo czy jest w ogóle możliwe kochać drugiego człowieka nie będąc na niego uważnym ? Można go pożądać, pragnąć, chcieć mieć jak ciastko- żeby zjeść i żeby mieć, można chcieć sprawować nad nim kontrolę, władać nim i mieć w swoim zapleczu zabawek do ustawiania, a nawet do spełniania życzeń, ale czy można w taki sposób go kochać ? Kochać bez uważności na jego pragnienia, marzenia, pasje, chcenia i niechcenia ? W końcu jak mawiał klasyk – ludzie nie zawsze wiedzą, co czują, a skoro nie wiedzą, to jakże łatwo jest pomylić miłość z chęcią posiadania, a nawet miłość do kogoś z miłością do siebie.

milosc

„Jeśli kochałeś kogoś, kogokolwiek, że jeśli kiedyś miałeś choćby przebłysk miłości, ta miłość może rozwijać się do punktu, w którym dosięgnie Boga. Ale jeśli nigdy nie kochałeś, nie masz w sobie niczego, co może rosnąć. Nie masz ziarna, które może wyrosnąć w drzewo” Osho

Jakby to był rower i jabłko, cytując Johnego Deepa w słynnym Arizona Dream, ugryzłabym rower i spróbowała pojechać do pracy na jabłku i już wiedziałabym, jaka jest różnica. Uważność na miłość daje nam wiedzę równie precyzyjną o tym, co czujemy i jak czujemy, co gryzienie ramy roweru i jazda na jabłku.

czytana

„Kocha się za nic. Nie istnieje żaden powód do miłości”. P. Coelho

Bo, żeby być w miłości, oznacza, że jesteśmy obecni tu i teraz. Jesteśmy z każdą sekundą świadomi faktu z jakiego miejsca opowiadamy swoją miłosną narrację, skąd idziemy i dokąd, z naszym pragnieniem miłości i naszą gotowością na jej dawanie i branie, a nawet bardziej branie i dawanie. Bo skąd dawać, skoro nie potrafimy brać ?

Żeby dawać trzeba ją mieć. Mieć fenomen jak mawia mój przyjaciel relacji, która jest, relacji pozbawionej strachu, bo miłość nie zna strachu. Tak samo, jak nie zna warunków.

opowiedziana

„Lenistwo w miłości jest niewybaczalną zbrodnią” K. Konrad

„Jeśli nie umiemy zmywać naczyń, to wszystko wskazuje na to, że nie będziemy również umieli pić herbaty. Podczas picia będziemy myśleli o innych rzeczach, ledwie zdajac sobie sprawę, że trzymamy w rękach filiżankę”.

T.N.Hanh

ONA.

Kim jestem, kiedy kocham. Jak kocham, kiedy jestem? Nic nie wiem i nic nie muszę wiedzieć. Uważność na drugiego człowieka oznacza chłonąć go takim, jaki jest.

Ale też być ze sobą, i z emocjami, jakimi czyni mnie w danym momencie drugi człowiek. Przecież ja to ja, moje szczęście, moje skrzydła i moja moc do czynienia życia energetycznym, pięknym i pełnym kreacji, i takie życie nie może być uzależnione od kogoś. Takie życie może być w czyimś towarzystwie, ale od tego towarzystwa nie może zależeć.

Miłości musimy spojrzeć prosto w oczy, tak jak spoglądamy prosto w oczy życiu, tak jak zdaniem Hanha prosto w oczy powinniśmy spojrzeć śmierci i zaakceptować ją.

Czy miłość powinniśmy akceptować?

Bezwzględnie. Miłość ma to szczęście, że jest jej więcej niż życia i śmierci, bo nie jest jedna, i zupełnie niezależna od tych dwóch.

ona

„Jaka to oszczędność czasu zakochać się od pierwszego wejrzenia” Julian Tuwim

ON.

– Jesteś szczęśliwy ? – zapytała.

– Szczerze. Nie, nie jestem szczęśliwy – odpowiedział.

– A co musiałoby się stać, żebyś był ?

– Nie wiem. Być szczęśliwym, to być kochanym.

Bycie doskonałym nie jest i nie było warunkiem szczęścia w miłości. Bycie uważnym jest doskonale warunkującą wybór świadomością tego, co dzieje się z nami i obok nas.

Tak naprawdsę musimy wiedzieć, że wszyscy ludzie chcą kochać i chcą być kochani.

Być kochanym możew być kluczem, a nie mniej ważnym jest kochać. Być kochanym to gotowość do brania, kochać do dawania. Moi nauczyciele zawsze mi powtarzali, że miłość to umiejętność brania, inaczej nie będziemy mieli ani z czego dać, ani jak dać.

Dużo czasu zajęło mi zrozumienie tej nauki. Wszak stół zawsze jest pełny. To, że na uczcie jaką jest życie niektórzy z nas pozostają głodni, nigdy nie znaczyło i będzie znaczyć, że nie mieli gdzie się nakarmić. Stół życia jest pełen, a stół życia to miłość po którą sięgamy, jeśli tylko chcemy sięgnąć.

Chcenie w miłości jest oczywiste, jak stare porzekadło o tym, że ci, którzy chcą szukają sposobu, zaś ci, którzy nie chcą szukają powodów. 

Ale zawsze zamiast czekać możecie powiedzieć – daj mi.

Zawsze też pamiętajcie, że miłość jest żywa, dotykalna, jak pisał o niej John Lennon i ma czas na wszystko.

borm

„Jeśli miłość jest dzieckiem, przywiązanie jest dojrzałym człowiekiem” H. Balzac

ONI.

Skoro miłość to wolność od przymusu ratowania. Skoro miłość to bezwzględna wolność, to oznacza to, że miłość zawsze rozpocznie proces leczenia. Pod warunkiem, że przyjmiemy rzeczywistość taką, jaka jest z naszą własną siłą i wewnętrzną gotowością na przyjęcie miłości, która jest nam dawana.

Każda czynność jest rytuałem, każdą, tym bardziej miłość trzeba wykonywać uważnie. Każda oznaka miłości jest ceremonią. Delektowaniem się smakiem porannej kawy.

Spoglądanie komuś głęboko w oczy też jest rytuałem.

A świadomość tego, co czynimy naszym uczuciom i uczuciom innych ludzi to sprawa życia i śmierci, dlatego pamiętajcie wielbiciele bezwzględnej prawdy – fakty nie wyzwalają, tylko miłość wyzwala.

Tym samym uważajcie, żeby nawyk nie był władcą, i zawsze kochajcie tak, jakby był to pierwszy raz. Będąc z zaciekawieniem z drugą osobą, ale jeszcze z większym z sobą samym.

Dużo miłości.

love

„Fałszywa miłość jest gorsza niż prawdziwa nienawiść” A.de Musset

Ps. Są dźwięki, są obrazy, które dają bardzo dużo.

Polecam Wam dziś kolejne z nich.

Wasza moho