Tytułem wstępu,

NIE OCENIAJ NALEŚNIKA PO ZDJĘCIU FOTOGRAFICZNYM,

to, że przy dzisiejszym obiedzie nie towarzyszył mi artyzm fotograficzny Nikoli Baron, nic nie znaczy dla smaku naleśnika, o którym poemat poniżej.

Znaczy jedynie, że zdjęcia stwarzałam sama, wszak w pełnym zaangażowaniu i najgłębszą radością.

Dlatego zatopcie się w szerokiej wyobraźni, i jeśli brak Wam pomysłu na to,

co zdrowe,

bez cukru,

bez glutenu,

bez laktozy,

a zarazem boskie w smaku,

czyńcie dziełem na swych talerzach

NALEŚNIKI Z MĄKI KASZTANOWEJ made by moho :)

Dla 4 Przyjaciół potrzeba :

* 250 g mąki kasztanowej (uwielbiam mąkę ekologiczną z Bio Planet, ale jeśli wśród Was fanów organicznych produktów brak, może być i mąka bez urokliwego ZIELONEGO EUROLIŚCIA)

* 500 ml napoju ryżowego z orzechami laskowymi i migdałami, bez dodatku cukru (kolejny produkt z zielonym euroliściem, który uwielbiam )

* 3 jajka (WEGANIE szukam godnego zastępnika dla Was, jeśli coś polecacie, proszę piszcie) , kto jada, niechaj to będą jajka od szczęśliwej kury z pobliskiej wsi, jak się szuka, to się znajdzie :)

* szczypta soli (Himalajska !!!)

Mąka kasztanowa, napój ryżowy z orzechami laskowymi i migdałami i jajka trzy od kury z Michałowa, w misce prosto z Lubiąża, gdzie mieszkali Melania i Szymon, spod Krynicy

Mąka kasztanowa, napój ryżowy z orzechami laskowymi i migdałami i jajka trzy od kury z Michałowa, w misce prosto z Lubiąża, gdzie mieszkali Melania i Szymon

Euroliść umieszczony na produkcie lub jego opakowaniu oznacza, że producent, przetwórca lub importer otrzymał certyfikat ekologiczny, potwierdzający spełnienie wspólnotowych wymagań dotyczących żywności ekologicznej. Rolnictwo ekologiczne ma na celu wytwarzanie wysokiej jakości i zdrowych produktów żywności z zastosowaniem środków naturalnych, a także dbałość o żyzność gleb, dobrostan zwierząt i ochronę środowiska podczas produkcji rolniczej. Dla konsumenta oznacza to, że kupowany produkt jest naturalny co najmniej w 95 procentach, do jego produkcji nie użyto produktów modyfikowanych genetycznie (GMO) ani sztucznych polepszaczy. Ponadto rośliny nie były poddawane działaniu szkodliwych chemikaliów, a zwierzęta były dobrze traktowane. Producent zadbał też o ochronę środowiska naturalnego – m.in. o bioróżnorodność, oszczędność energii, jak najmniejszą ilość odpadów.

Euroliść umieszczony na produkcie lub jego opakowaniu oznacza, że producent, przetwórca lub importer otrzymał certyfikat ekologiczny, potwierdzający spełnienie wspólnotowych wymagań dotyczących żywności ekologicznej.
Rolnictwo ekologiczne ma na celu wytwarzanie wysokiej jakości i zdrowych produktów żywności z zastosowaniem środków naturalnych, a także dbałość o żyzność gleb, dobrostan zwierząt i ochronę środowiska podczas produkcji rolniczej. Dla konsumenta oznacza to, że kupowany produkt jest naturalny co najmniej w 95 procentach, do jego produkcji nie użyto produktów modyfikowanych genetycznie (GMO) ani sztucznych polepszaczy. Ponadto rośliny nie były poddawane działaniu szkodliwych chemikaliów, a zwierzęta były dobrze traktowane. Producent zadbał też o ochronę środowiska naturalnego – m.in. o bioróżnorodność, oszczędność energii, jak najmniejszą ilość odpadów.

Wsyp mąkę do miski, w środku zrób dołek, w którym wbijesz jajka, dodaj napój ryżowy, szczyptę soli i dokładnie wymieszaj drewnianą łyżką, aby nie było grudek.

Kto mnie zna wie, że mieszam tłuczkiem w makutrze, zawsze. Czuję, że jestem wówczas bliżej babci, która tak właśnie ucierała wszelkie ciasta, a ponadto nie mam wątpliwości, że idea relaksu manualnego zaczyna się właśnie podczas kuchennej prastarej praktyki wyciszenia.

Wszystkie składniki starannie wymieszałam, jak przystało na moho, w makutrze babci Rozali, ale tłuczkiem zakupionym samodzielnie

Wszystkie składniki starannie wymieszałam, jak przystało na moho, w makutrze babci Rozali, ale tłuczkiem zakupionym samodzielnie

Patelnię smarujemy olejem kokosowym, jeśli to możliwe – ORGANICZNYM. 

Idzie za tym tradycyjny EUROLISTEK. Ja nie rozstaję się z olejem firmy Bio Planete, bez względu na to, czy smaruję patelnię, pieczywo, ciało. Uwielbiam. 

Rozprowadzamy ciasto na całej patelni, kto podrzuca po dwóch minutach, podrzuca, kto przekłada łopatką, czyni wedle uznania.
Pozwoliłam sobie piec na ekologicznym oleju kokosowym, bo inaczej już nie potrafię

Pozwoliłam sobie piec na ekologicznym oleju kokosowym, bo inaczej już nie potrafię

Z masłem kokosowo- migdałowym posypane migdałami, z serem i wanilią ozdobione orzechami, z truskawkami i bananami … na sucho ?

CZĘSTUJCIE SIĘ I SMAKUJCIE, jak Wam serce podpowiada :)

Czekam na dalsze propozycje :)

Były  tak smaczne, że zanim zawinęłąm, zjadłam

Były tak smaczne, że zanim zawinęłąm, zjadłam i to nie jeden

hmm... truskawki czasem bywają nieekologiczne, a nawet niesezonowe, ale cóż pragnący poradzi na potrzeby smakowe

hmm… truskawki czasem bywają nieekologiczne, a nawet niesezonowe, ale cóż pragnący poradzi na potrzeby smakowe ?

z truskawkami, kokosami, serem białym taratatatat

z truskawkami i bananami, też z kokosem i serem białym smakują doskonale !

 

moho porą obiadową,

czyli z przepisów Joginki