Żyjemy coraz mniej, biegniemy coraz szybciej.

Czas płynie coraz błędniej, a my stoimy na krze zbliżającej się do słońca.

Szukamy odpoczynku, uwielbiamy słowo „relaks”,  nie lubimy słowa „wysiłek”.

Równie dobrze możemy kochać jeść, nie delektując się jedzeniem. Relaks to ciężka praca, która ma największy sens, kiedy znajdujemy ją w sobie podczas wyzwań i refleksji dnia codziennego.

RJ Shepard specjalista w zakresie relaksacji , z Uniwersytetu w Toronto uważa, że za wzrost poziomu odczuwania stresu, lęku i depresję współczesnego człowieka odpowiada rosnąca wielkość miast i coraz większa konkurencyjność gospodarki. Ostry stres może hamować funkcje odpornościowe, co wpływa na wzrost zakażeń i rozwój takich schorzeń jak zaburzenia trawienia, nadciśnienie, choroba niedokrwienna serca  i nowotwory. Wspólnie te czynniki prowadzą do znacznego obniżenia jakości życia, jak również  jego długość.  Argument w czasie zbyt odległy, empirycznie średnio odczuwalny, z perspektywy ciężkości wysiłku niepodejmowany.

Shepard sugeruje, że najlepszą aktywnością by temu przeciwdziałać jest podjęcie ćwiczeń relaksacyjnych, które realizowane w przyjemnym otoczeniu i spełniając indywidualne potrzeby obniżą poziom napięcia. Zumba na relaks, a czemu by nie.  Szklanka kako w ciszy. Uśmiech na spacerze po parku. Tylko jak odnaleźć wolną godzinę czasu tylko dla siebie ?

Potwierdzają to  Zander, Voltmer i Spahn. Badacze udowodnili, że prewencyjne programy ćwiczeń relaksacyjnych , dowolnie wybranych przez klientów  mogą być traktowane jako dodatkowa forma terapeutyczna, jak również zapobiegająca narastaniu stresorów. Regularne ćwiczenia sprawiające nam przyjemność, praca z oddechem i odpoczynek działają na nasze zdrowie, niczym eliksir uzdrawiania młodości.

Żyjemy coraz mniej, choć mamy tak dużo jak nigdy wcześniej.Żyjemy coraz szybciej, choć jak nigdy wcześniej nie musimy już donikąd się śpieszyć. Czas płynie błędnie, my zbliżamy się na krze, do słońca. Nie lecąc ku niemu, bo w tle wcale nie słychać Let The Sunshine In.

A może usidlone tendencjami naszej kultury ofiary stresu dokonują tego wyboru świadomie i przemyślanie, może wcale nie chcą odpocząć?

Być wolnym od wybierania, decydowania, poznawania, szukania, podejmowania gotowości stawiania tylko na siebie może się okazać całkiem oryginalną formą relaksu …

Ewa